Zdroje naší planety nejsou nevyčerpatelné a postupně si to uvědomují už iv módním průmyslu. Mnohé řetězce a společnosti se začínají zamýšlet nad tím, jak bude oblečení vypadat v budoucnosti a investují nemalé částky do výzkumů, které se zaměřují na alternativní materiály.
Jelikož mají ve svých rukou rozhodování o tom, jaké látky budou hrát prim o desítky let z hlediska udržitelné módy, jde o velkou zodpovědnost. Nejen z pohledu planety, ale také z pohledu udržení zisku a zdrojů. Jedním z módních gigantů, který tuto problematiku začíná brát vážně, je také společnost H&M.
Ta se zavázala, že bude stoprocentně používat pouze obnovitelné zdroje a recyklované materiály a produkty včetně bavlny, vody i energií. To vše by chtěla stihnout do roku 2030 a za dalších deset let by se mělo přidat i snižování emisí. Právě proto H&M před časem založilo organizaci, která v rámci projektu Global Change Award oceňuje vědce s inspirativními a zajímavými nápady v módním byznysu.
Letos vybralo několik, které mají potenciál šetřit životní prostředí a dělat další pozitivní změny v oblasti módního byznysu. Tady jsou tři nejbizarnější:
Kůže z hroznů
Jeden z přihlášených týmů dostal nápad dále zpracovávat materiály, které se nevyužijí při produkci vína a přetvořit je na nepravou kůži.
Jinak se slupky z hroznů a stonky z révy pálí, což způsobuje zvyšování uhlíkových emisí, případně se zahodí a vylučují toxické polyfenoly do půdy. Výsledkem při udržitelném způsobu zpracování tohoto materiálu by mohly být kabelky, boty a jiné oděvy.
Solární textilie
V módním průmyslu se používá spousta syntetických materiálů jako například nylon, které k udržitelnosti módy nepřispívají. Inovativní výzkumníci však přišli na způsob, jak nylon vyrobit pouze pomocí vody, rostlinného odpadu a solární energie.
Zároveň je tento materiál schopen zachycovat uhlík z okolního prostředí, čímž jej doslova čistí. Zajímavostí je, že takový nylon je na výrobu levnější a už ani nemusí trvat tak dlouho, než ho lidé budou běžně nosit.
Móda z hnoje
150 tisíc eur chce H&M investovat do výroby oblečení z kravských výkalů. Na tento inovativní postup ve snaze o udržitelnou módu přišel tým vědců, kteří dokáží měnit nestrávenou celulózu z výkalů na odolný, jemný a nezapáchající materiál.
Zároveň v tomto procesu využívají i ostatní části výkalů, včetně fosfátů a vody, což je vysoce prospěšné pro životní prostředí. Metan vylučovaný z kravského hnoje je totiž nebezpečným znečistitelem přírody. První kousky oblečení z takového biomateriálu již existují a stojí za nimi vědkyně Jalila Essaidi.
https://casopishobby.cz/aby-byly-noze-vzdy-ostre/
https://ceskyprumysl.cz/zavesne-postele-spanek-jako-na-oblacku/
https://krasne-bydleni.cz/5-tipu-jak-vybrat-vchodove-dvere/