Středa, 29 března, 2023
DomůRady a TipyOblečení budoucnosti? Možná budeme nosit kousky vyrobené z výkalů

Oblečení budoucnosti? Možná budeme nosit kousky vyrobené z výkalů

Zdroje naší planety nejsou nevyčerpatelné a postupně si to uvědomují už iv módním průmyslu. Mnohé řetězce a společnosti se začínají zamýšlet nad tím, jak bude oblečení vypadat v budoucnosti a investují nemalé částky do výzkumů, které se zaměřují na alternativní materiály.

Jelikož mají ve svých rukou rozhodování o tom, jaké látky budou hrát prim o desítky let z hlediska udržitelné módy, jde o velkou zodpovědnost. Nejen z pohledu planety, ale také z pohledu udržení zisku a zdrojů. Jedním z módních gigantů, který tuto problematiku začíná brát vážně, je také společnost H&M.

Ta se zavázala, že bude stoprocentně používat pouze obnovitelné zdroje a recyklované materiály a produkty včetně bavlny, vody i energií. To vše by chtěla stihnout do roku 2030 a za dalších deset let by se mělo přidat i snižování emisí. Právě proto H&M před časem založilo organizaci, která v rámci projektu Global Change Award oceňuje vědce s inspirativními a zajímavými nápady v módním byznysu.

Letos vybralo několik, které mají potenciál šetřit životní prostředí a dělat další pozitivní změny v oblasti módního byznysu. Tady jsou tři nejbizarnější:

Kůže z hroznů
Jeden z přihlášených týmů dostal nápad dále zpracovávat materiály, které se nevyužijí při produkci vína a přetvořit je na nepravou kůži.

Jinak se slupky z hroznů a stonky z révy pálí, což způsobuje zvyšování uhlíkových emisí, případně se zahodí a vylučují toxické polyfenoly do půdy. Výsledkem při udržitelném způsobu zpracování tohoto materiálu by mohly být kabelky, boty a jiné oděvy.

Solární textilie
V módním průmyslu se používá spousta syntetických materiálů jako například nylon, které k udržitelnosti módy nepřispívají. Inovativní výzkumníci však přišli na způsob, jak nylon vyrobit pouze pomocí vody, rostlinného odpadu a solární energie.

Zároveň je tento materiál schopen zachycovat uhlík z okolního prostředí, čímž jej doslova čistí. Zajímavostí je, že takový nylon je na výrobu levnější a už ani nemusí trvat tak dlouho, než ho lidé budou běžně nosit.

Móda z hnoje
150 tisíc eur chce H&M investovat do výroby oblečení z kravských výkalů. Na tento inovativní postup ve snaze o udržitelnou módu přišel tým vědců, kteří dokáží měnit nestrávenou celulózu z výkalů na odolný, jemný a nezapáchající materiál.

Zároveň v tomto procesu využívají i ostatní části výkalů, včetně fosfátů a vody, což je vysoce prospěšné pro životní prostředí. Metan vylučovaný z kravského hnoje je totiž nebezpečným znečistitelem přírody. První kousky oblečení z takového biomateriálu již existují a stojí za nimi vědkyně Jalila Essaidi.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články