Středa, 29 března, 2023
DomůMagazínPůjčte si džíny, zachraňte planetu. Je budoucnost módy v pronájmu oblečení?

Půjčte si džíny, zachraňte planetu. Je budoucnost módy v pronájmu oblečení?

Módní průmysl se mění. Stále významněji do něj pronikají nové proudy myšlení, které berou v úvahu dopad módy na planetu a její obyvatele.

V tomto duchu funguje i koncept udržitelné módy, tedy takové, která je ekologická, nadčasová, vydrží více než jednu sezónu a je etická, takže myslí nejen na ochranu životního prostředí, ale také na lidi pracující v oděvním a textilním odvětví.

Odvěká dilema milovníků módy, kteří však chtějí přispět ak její udržitelnosti, je určitě otázka – jak stále vypadat stylově, ale myslet i na etický a ekologický aspekt? Jedním z řešení se zdá být koncept pronájmu oblečení, se kterým přišlo již několik společností a který vzkvétá zejména v zahraničí.

Nejde přitom o typické půjčovny oblečení, ve kterých si za nemalou částku pronajmete například honosné šaty na jeden společenský večer a už si je následně nikdy neoblečete.

Džíny, které nevlastníte
Jedním z inspirujících projektů je holandský Lease A Jeans (Pronajmi si džíny), za kterým stojí značka MUD Jeans. Ta pracuje na základě principů takzvané kruhové ekonomiky. Její podstatou je pronájem džínových kalhot za 7,50 eur na měsíc, které můžete nosit, dokud je nezničíte, respektive dokud je nebudete chtít vyměnit za novější a krásnější. Znamená to, že oblečení ve skutečnosti nevlastníte a jejich majitel (firma MUD Jeans) je zodpovědná za jejich recyklaci a další použití.

Společnost tak vlastní surový materiál a zpracuje jej na nový módní kousek poté, co vy ten původní donosíte. Důležité je především to, abyste si nekoupili kalhoty, které po čase přestanete nosit a budou vám ležet ve skříni, nebo je vyhodíte a vytvoříte zbytečný textilní odpad. „Společně sdílíme zájem o naši planetu a děláme změnu,“ tvrdí o sobě představitelé značky.

Udržitelnost v tomto případě spočívá v použití recyklované bavlny, v nepoužívání chemikálií při výrobě, ve snížené spotřebě vody a podpoře takových továren, ve kterých lidé džíny vyrábějí za humánních podmínek.

Každý týden něco nového
Přinášet udržitelnou módu nejen blíže k lidem, ale také k profesionálním značkám se snaží francouzská společnost Rentez Vous. S tímto nápadem přišla ještě před více než třemi lety mladá Pařížanka Fiona Disegni.

Vytvořila komunitní trh, v jehož rámci si mohou lidé půjčit, respektive pronajmout oblečení, šperky a doplňky od různých vlastníků. Přidat se může kdokoli, kdo chce oblečení vyhledat, ale také nabídnout. Kromě „běžných“ lidí jsou to i různí značkoví designéři a návrháři, v nabídce je tak opravdu široká paleta oblečení. Kousky se půjčují obvykle na týden.

Za svůj nápad získala Fiona několik ocenění včetně takových, která se týkají udržitelné módy. A kromě francouzského trhu se jí ho podařilo dostat už i do Londýna.

Na Slovensku vyměňujeme
Na Slovensku zatím podobně plnohodnotně fungující projekty nemáme, o půjčování, pronajímání, ale zejména vyměňování oblečení se však lidé dozvídají i prostřednictvím jiných konceptů.

Jedním ze způsobů je mezinárodní hnutí Fashion Revolution, které svůj týden udržitelné módy představilo také u nás. Módní revoluce se koná právě v těchto dnech iv Bratislavě a jednou z doprovodných aktivit je takzvaný „swap shop“ založený na vyměňování oblečení.

Organizátoři ho propagují slovy – přines oblečení, ze kterého jsi vyrostl nebo se ti už nelíbí a odnes si zdarma nový kousek do svého šatníku. Mělo by jít samozřejmě o takové kousky, které jsou pořád nositelné a šik.

Vyměňovat oblečení s jinými lidmi se však dá kdykoliv (a kdekoliv) během roku.

Jednou z platforem, kde se to dá, je i nově otevřené komunitní centrum Bystro v Bratislavě. Jeho cílem je nabídnout prostor pro opravy, opětovné použití i nové využití pro objekty ve světě, který trpí nadprodukcí, nadměrnou spotřebou a materialismem, a to včetně oblečení. Najdete jej v části „Zdarmárna“, do které můžete přinést něco, co nepotřebujete a vzít si to, co by se vám hodilo. Pokud se tam právě najde kousek oblečení, který by se vám hodil, máte o starost méně s nakupováním a utrácením peněz.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články