Středa, 29 března, 2023
DomůMagazínZačal týden udržitelné módy, vzdělává o nehumánnosti módního průmyslu

Začal týden udržitelné módy, vzdělává o nehumánnosti módního průmyslu

Nadnárodní módní řetězce s nálepkou „fast fashion“ upravují své dlouhodobé strategie se snahou reagovat na tlak z řad módních aktivistů a významných osobností z průmyslu.

Katalyzátorem těchto událostí je i celosvětová iniciativa Fashion Revolution, jejímž cílem je dělat módní průmysl krásný nejen na pohled, ale také zevnitř – aby byl etický, transparentní a udržitelný.

Na Slovensku se ve spolupráci s módním akcí Fashion LIVE! představí potřetí. Ctnostnou myšlenku udržitelné módy podpoří i další akce – marš po designérských ateliérech a oblíbený módní pochod městem Fashion Marš!.

Aby nebylo jedno, co nakupujeme
Mezinárodní kampaň Fashion Revolution se zabývá tématem „nečistého“ a nehumánního módního průmyslu ve více než 90 zemích světa.

Významnou iniciativu spustilo neštěstí, které se stalo při pádu textilní výrobní budovy Rhana Plaza v Bangladéši, 24. dubna 2013.

Od té doby si všechny zapojené země připomínají oběti tragédie během Fashion Revolution Weeku od 24. do 30. dubna.

Kampaň se snaží vzdělávat a spotřebitele rychlé módy upozornit na tyto otázky: Kde a za jakých podmínek bylo mé oblečení vyrobeno? Co je udržitelná móda? Můžu něco změnit já sám?

Během Fashion Revolution Weeku se budou pořádat zajímavé akce na více místech Slovenska najednou – v Bratislavě, Košicích a Považské Bystrici.

Letos si pro zájemce připravili organizátoři aktivity, které přiblíží téma udržitelné módy prostřednictvím různých workshopů, přednášek, diskusí či promítání dokumentárních filmů.

V bratislavském Satori stage je pro návštěvníky připraven bohatý program od 24. do 26. dubna v odpoledních hodinách.

Naučte se jak recyklovat různorodé materiály
Zájemci si budou moci v nejbližších dnech ušít vlastní obal na knihu, uháčkovat kobereček nebo vyrobit náhrdelník, tašku či opasek ze starého oblečení.

Přednášky budou věnovány využití alternativních materiálů v oděvním designu, významu ruční tvorby a řemesel a recyklování starého oblečení.

Ve středu večer, 26. dubna se uskuteční panelová diskuse s Barbarou Jagušák a jejími hosty – designérkami Lenkou Sršňovou, Mají Božovič, Martinou Kuipers Marekovou a Ivanou Malešovou, odbornicí na cirkulární ekonomiku.

S Fashion LIVE! Do ateliérů slovenských módních jednotek
Na místa, kde vznikají designérské kousky – do ateliérů oblíbených slovenských tvůrců se mnozí jen tak nedostanou.

Poslední dubnovou sobotu jsou však pro milovníky módy všechny dveře otevřeny.

Společně absolvují marš po ateliérech, který startuje 29. dubna úderem 12. hodiny dopoledne. Akci partnersky podpořila firma UBER, díky které získají návštěvníci 20% slevu na dvě jízdy.

První májový pochod městem jako oslava módy
Prvomájový módní pochod si za čtyři roky získal spoustu fanoušků. Fashion marš! pod vedením občanského sdružení Denamit a produkční agentury Artichoke je módní revoluce v ulicích hlavního města, která demonstruje nejnovější trendy mladé slovenské tvorby.

Uličkami Bratislavy se projde dav modelek a známých osobností, kteří originálními módními kreacemi inspirují a zároveň potěší obyvatele či turisty města.

Do aktuálního ročníku se zapojili etablovaní módní tvůrci, ale také nové tváře.

Do šedých městských ulic tak společně přinesou syté barvy, zajímavé tvary a materiály. Zájemci se mohou těšit na Lenku Sršňovou, Puojd, Petru Kubíkovou, Barboru Kubi, Borise Hanečku, Marcela Holubce W. a Ateliér 343 ve složení Pavel Dendis, Lucia Švecová a Petra Kovacs.

Průvod povede RED CAT CABARET. Již tradičně se bude startovat v KC Dunaj v 17:00 a celý marš vyvrcholí koncertem Kateřiny Malíkové před Slowatchem a Slavicí na Laurinské ulici.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články