Středa, 29 března, 2023
DomůRady a TipyÚprava vlasů: Co se s naší korunou krásy děje vlivem chemikálií a...

Úprava vlasů: Co se s naší korunou krásy děje vlivem chemikálií a tepla

Určitě jste už někde viděli, jak vypadá vlas a jeho struktura pod mikroskopem při extrémním zvětšení. Představte si ho jako stoh slámy. Jednotlivé kousky slámy, v tomto případě vlasová vlákna, jsou „svázány“ vlasovými vazbami.

Vlasové vazby jsou však křehkou existencí, kterou lze velmi snadno narušit neustále se opakujícími úkony.

Každý den je poškozujeme při úpravě vlasů působením tepla nebo chemických látek, které se nacházejí ve vlasových přípravcích.

Povrch vlasu tvoří kutikula, která se česáním, tupírováním, žehlením, fénováním i barvením narušuje. Zároveň se narušují vnitřní vazby.

Vlasová vlákna se tak od sebe vzdalují, rozpojují se a ničí – pouhým okem tento stav můžeme rozpoznat jako roztřepené konečky a suché vlasy.

Aby vlasy poslouchaly
Čím méně vlasy namáháte různými změnami stylu či barvy, tím jsou zdravější. Jen málokterá žena se však vzdá svých oblíbených produktů a rutiny kolem úpravy vlasů.

Změna je nezbytná a stejně to platí i pro naše vlasy. Účes si občas žádá úpravu a únik od stereotypu.

Abyste zachovali vlasy co nejzdravěji, používejte vlasové produkty správně. Jak na to, radí Helena Ševčíková, chemička, která pečuje o vývoj produktů společnosti Schwarzkopf.

Pěnové tužidlo: Využíváme ho, když chceme dosáhnout většího objemu vlasů. Aby byl efekt co nejúčinnější, nanášejte tužidlo těsně ke kořínkům a ještě před fénováním do vlhkých vlasů, účes tak bude vzdušný.

Olejové produkty: S nimi si lámou hlavu mnohé ženy. Mají vlasy ošetřit a hydratovat, ale místo toho způsobí mastnotu. Využívejte ve vlasech speciální suché oleje, které se rychle vstřebávají a nemastí. Na vlasy je nastříkejte rovnoměrně, ale jen na druhou polovinu vlasů, případně jen na jejich konečky.

Vlasová maska: Věnujte jí čas. Nechte ji působit co nejdéle, nenanášejte si ji v ranním shonu. Zaváží doba, po kterou ji máte aplikovanou na vlasech, ale i teplota. Čím vyšší je totiž teplota, tím lépe maska ​​působí. Jako tepelný izolant dobře funguje ručník ohřátý v mikrovlnné troubě nebo na radiátoru či speciální čepice, která na hlavě udrží teplo.

Nový trend pro zdraví vlasů – technologie Plex
Donedávna se zákazníci mohli s technologií Plex setkat pouze v kadeřnických salonech. Během posledních let to byli právě světoznámí kadeřníci a celebrity, kteří s ní vytvořili velký rozruch v oblasti péče o barvené vlasy.

Kim Kardashian, Gwyneth Paltrow, Jennifer Lopez a mnohé další celebrity jsou z této technologie nadšené a neváhají se o to podělit. Nejde ani tak o trend jako o vlasovou revoluci.

Technologie se z kadeřnických salonů postupně dostává i do běžně dostupných produktů v obchodních řetězcích. Zatím jde jen o několik vybraných značek.

Vlasy jsou díky ní chráněny po celou dobu barvení a pravidelné používání těchto výrobků může dokonce vést k dlouhotrvající nápravě poškozených vlasů, ze zkušeností kadeřníků jde o období představující přibližně 24 umytí.

Jak to funguje?
Naše vlasy se skládají z vnější vrstvy kutikuly a vnitřek tvoří jemná vlasová vlákna. Stabilitu a tvar vlasů zajišťují jemné vlasové vazby, které udržují vlákna pohromadě.

Rozeznáváme přitom tři druhy vlasových vazeb: disulfidické vazby, vodíkové vazby a vazby z iontové soli.

První zmíněný druh je pro zdravé vlasy velmi důležitý, neboť jednotlivé vlasové vazby jsou poškozovány právě barvením, žehlením vlasů, působením slunce a jiných vnějších vlivů.

Po mnoha letech výzkumu, vědci zabývající se strukturou vlasů objevili recepturu, která snižuje jejich poškození.

Na základě toho dospěly k produktu neobsahujícímu silikony ani oleje, který propojuje vlasová vlákna vytvářením iontových vazeb mezi nimi.

Tato účinná látka, využívaná ve výrobcích v péči o vlasy, opětovně propojuje proteinové složky ve vlasech a dlouhodobě tak posiluje vlasovou strukturu.

Kombinace kyseliny jantarové, aminokyselin a hybridních polymerů v přípravcích pro barvení vlasů dokáže chránit vazby ve vlasech před poškozením během barvení či odbarvování.

Vlasy po barvení pak vypadají zdravě a pevně.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články