Středa, 14 února, 2024
DomůZdravíFyzioterapeutka radí: Co dělat, když vás sekne?

Fyzioterapeutka radí: Co dělat, když vás sekne?

Bolest zad je velmi častý problém, který postihuje lidi bez ohledu na věk či pohlaví. Může přijít náhle, přetrvávat, zhoršovat se.

„Každý případ je třeba řešit individuálně, důkladně vyšetřit a stanovit léčebný postup. Díky subjektivním příznakům a vyšetřovacím metodám umíme odlišit jednotlivé příčiny, kterých však může být současně i více,“ vysvětluje fyzioterapeutka Adriána Trsťanová z polikliniky Mlynská dolina.

Bolest v bederní oblasti podle ní může vzniknout z různých příčin, například z přetěžování daného úseku, které má za následek zvýšené napětí svalů či vazů, z vyklenutí meziobratlové ploténky, důsledkem degenerativních změn na páteři, útlakem sedacího nervu, blokádou obratlů. Patologické změny mohou probíhat roky.

Ten bolavý moment
Dlouhodobá zátěž, ale i jednostranné přetěžování mohou vést k „seknutí“, ale ik horším závěrům. S těmito typy zátěže se setkáváme zejména v práci, kde si neuvědomujeme chyby v držení a používání našeho těla. „Seknutí“ vzniká ze vteřiny na vteřinu a stačí jeden špatný pohyb.

„Často to způsobuje zvedání břemen spojené s hlubokým předklonem. V momentě, kdy člověk chce předmět zvednout, ucítí silnou bolest v dolní části páteře. Zvýšené riziko vzniku tohoto typu bolesti nastává v kombinaci s rotací a chladem. Také statické zatížení páteře, například nesprávný dlouhodobý sed u počítače, může vést ke stejným problémům,“ vysvětluje odbornice.

Když člověk nesprávně zachází se svým tělem, přeceňuje své schopnosti, není si vědom svých chyb v postoji, ať už v klidu, nebo při vykonávání aktivit, výsledkem může být i bolest páteře.

Ne každá zátěž však musí vést k problémům pohybového aparátu, proto je důležité umět ovládat tělo a správně jej používat. Když se nepříjemná bodavá bolest v kříži objeví a vy se nedokážete pohnout, je třeba co nejdříve vyhledat pomoc odborníka. Obvykle je jím neurolog, ortoped nebo rehabilitační lékař.

Díky vyšetření se objasní příčiny obtíží a stanoví se postup léčby. Po ústupu akutních bolestí lékař zvykne předepsat i rehabilitaci. Fyzioterapeut také provede individuální fyzioterapeutické vyšetření a vytvoří rehabilitační plán.

Faktory ovlivňující vznik změn na páteři, které vedou k bolesti:
vadné držení a zatěžování těla,
přetěžování páteře,
nesprávné pohybové stereotypy,
svalová nerovnováha,
úrazy,
pády,
zlomeniny,
autohavárie,
genetická predispozice,
chladový podnět
Domácí přeléčení
„V akutní fázi je vhodný pouze klid na lůžku a aplikace suchého tepla na danou oblast. V prvních dnech od vypuknutí bolestí mohou být podány i volně prodejné protizánětlivé nesteroidní léky. Po absolvování rehabilitace a odborné instruktáži terapeuta lze v léčbě pokračovat iv domácím prostředí, a to ve formě cvičení,“ vysvětluje běžný postup léčby fyzioterapeutka Adriána Trsťanová.

Správné držení jako prevence
Možná si sami uvědomujete, že práce nebo jiné činnosti, kterým se věnujete, zatěžují vaši páteř. Jak si tedy nepřivodit nepříjemné bolesti v budoucnosti?

„Základem je si osvojit správné držení těla a práci s ním, zároveň jde o prevenci před vznikem dalších patologií. Statickou zátěž je dobré kompenzovat jinou pohybovou činností či sportem. Důležité je věnovat pozornost také svalům hlubokého stabilizačního systému. Pokud jsou tyto svaly nedostatečně posíleny či aktivovány, vede nás to do špatných pohybových stereotypů a postojů, které mohou vést ke zdravotním problémům spojeným s pohybovým aparátem,“ objasňuje odbornice.

Doporučuje navštívit v takových případech fyzioterapeuta, který člověka instruuje o držení těla, o možnostech a umí sestavit soubor cviků, které budou mít příznivý vliv na jeho zdravotní stav.

Aby měla rehabilitace příznivé výsledky, člověk musí pokračoval ve cvičení i doma. Při sportování je také třeba si uvědomovat držení těla, protože nesprávné zatěžování může mít nepříznivé následky. Základním pravidlem, jak si nepoškozovat záda, je vyhýbat se dlouhodobé zátěži a jednostrannému přetížení, udržovat správný postoj a mít v životě pohybovou aktivitu, která vás zároveň baví.

Mladí versus senioři
Bolest zad není jen problém věku. Problémům s páteří v budoucnosti se vyhnete, pokud se v mládí budete věnovat sportům se symetrickým zatížením těla, bez jednostranných přetížení, které by mohly vést k různým deformitám.

Pokud se však děti věnují jednostranným sportům, je vhodné praktikovat i kompenzační cvičení, která pozitivně zatíží i zbývající části těla a vrátí mu rovnováhu.

„U starších lidí jsou vhodná kondiční cvičení, kterými udržujeme pohyblivost všech kloubů. Tato věková kategorie už může mít svá omezení, pro která je třeba individuálně posoudit, která aktivita je a která není vhodná,“ říká fyzioterapeutka.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články