Středa, 29 března, 2023
DomůZdravíMatcha je zázračný zelený prášek. Toto byste měli vědět o japonském zeleném...

Matcha je zázračný zelený prášek. Toto byste měli vědět o japonském zeleném čaji

Matcha je směs japonských zelených čajů. Ne však obyčejná. Pouze elitní japonští farmáři znají tajemství jeho výroby. Výroba tohoto čaje je jednou z nejnáročnějších metod produkce čajů na světě.

V Japonsku je více než 30 000 zemědělců zabývajících se pěstováním čaje, ale pouze 300 z nich má oprávnění JAS pro výrobu čaje Matcha. Sběr i zpracování jsou podmíněny speciálním postupem, které dovedou tento produkt k dokonalosti.

Zelený prášek
Typická je jeho zelená barva, díky které jej můžete poznat ve specializovaných obchodech. V běžných řetězcích ho dostat jen těžko a zejména ne v dostatečně „čisté“ formě. Jedinečností Matcha čaje je i jeho podoba.

Je totiž rozemletý na jemný prášek. I v doslovném překladu název tohoto čaje znamená „práškový čaj“. V případě klasických čajů pijeme listy či květiny zalité horkou vodou. No matcha čaj jsou samotné rozemleté ​​listy, které dostáváme do organismu.

Tradičně se pije jedna čajová lžička čaje na 2 deci vody, která by však neměla vařit.

Prospívá zdraví
I když výrazná zelená barva tohoto čaje může být zajímavým lákadlem pro marketéry a jejich nápady, není to jediné pozitivum. Má stejné vlastnosti jako jiné zelené čaje, ale působí ještě intenzivněji, protože ho pijete „celý“.

Obsahuje jedinečnou a silnou skupinu antioxidantů známých jako katechiny, které významně podporují zrychlení metabolismu.
Jen jedna porce čaje Matcha má stejné nutriční hodnoty jako 10 šálků zeleného čaje.
Dvě porce čaje Matcha denně zajistí dostatečný přísun antioxidantů, které tělo potřebuje.
Matcha pomáhá uklidnit mysl, zvyšuje soustředěnost i paměť a zlepšuje náladu díky tomu, že je bohatá na ojedinělou aminokyselinu L-Theanine. Není divu, že buddhističtí mniši pijí Matchu jako pomůcku při meditaci.
Matcha je ideální čaj i pro diabetiky, neboť podporuje snížení hladiny cukru v krvi.
Protože jsou listy pěstovány ve stínu, jsou mnohem zelenější a tím pádem obsahují nepoměrně více chlorofylu než běžný zelený čaj. Ten pomáhá tělu zbavovat se nechtěných látek rychleji.
V jedné porci čaje Matcha naleznete více než 30% vlákniny.
Obsahuje kofein. Z jedné porce můžete získat až třikrát větší množství než z jednoho kvalitního espressa. Proto jej raději nepijte alespoň 6 hodin před spaním.

Na trhu je mnoho variant
Chuť čaje Matcha je intenzivní. Někteří ji popisují jako chuť trávy nebo špenátu. Jako klasický zelený čaj, někomu může připadat hořký.

Osvěžující nápoj z něj získáte, když do něj přidáte šťávu z citronu, ale můžete jej i osladit. Někteří jeho fanoušci si ho přidávají i do smoothies nebo dokonce do polévek, koláčů či pudinků.

Použít jej můžete také jako surovinu do nanuků, přisypat si jej do jogurtu, cereálií i želé. Využít jej lze iv kosmetice. Někteří lidé s chytrýma rukama si z něj vyrábějí domácí masky na obličej.

Rozhodnete-li se tento čaj ochutnat, nezapomínejte, že na kvalitě v tomto případě není třeba šetřit. Příliš nízká cena může být výstražným znamením, že něco není v pořádku.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články