Středa, 29 března, 2023
DomůPro ženyZa stárnutí pleti mohou zejména tyto tři faktory, vyhněte se jim

Za stárnutí pleti mohou zejména tyto tři faktory, vyhněte se jim

Stárneme od prvního nádechu na této planetě. Asi nejvíc je to vidět na pokožce. U žen dokonce více než u mužů, jejichž kůže je od přírody tlustší a odolnější.

Rozdíl mezi pohlavími je zejména v období menopauzy, kdy v ženském organismu dramaticky klesá hladina estrogenů, hormonů, které se přímo podílejí na regeneraci kožních buněk.

Ženská pokožka se s jejich úbytkem viditelně ztenčuje, dělají se na ní výraznější vrásky, hůře se hojí drobná poranění.

S geneticky podmíněným stárnutím mnoho neuděláme, můžeme však výrazně ovlivnit podmínky životního stylu, které mají na proces stárnutí kůže zásadní vliv.

Podle toho, jak se stavíme, kolik se vystavujeme slunečnímu záření, jak spíme, jestli se hýbeme, zda kouříme nebo pijeme alkohol, můžeme pokožce přičítat nebo odečítat několik let, v některých případech i celé desetiletí.

  1. Pozor na slunce
    Ty části lidského těla, které jsou pravidelně vystaveny slunečnímu záření, jsou na tom z hlediska stárnutí vždy hůře. Ne nadarmo si ženy v asijských zemích, kde vládne kult bledé krásy, chrání pleť slunečníky.

U nás to nebývá zvykem, ale i tak je třeba na ochranu pokožky před slunečním zářením myslet po celý rok.

Dermatologové doporučují používat v zimě ochranný faktor patnáct a v létě alespoň třicítku, aby se pokožka spolehlivě vyhnula spálení a předčasnému stárnutí.

  1. Potřebná hydratace
    Čím je organismu starší, tím méně kyseliny hyaluronové se v něm přirozeně nachází a tím hůře zůstává dobře hydratovaný.

Kyselina hyaluronová se dá vpíchnout do podkoží injekčně nebo může být přijímána z kosmetiky. Proces hydratace je třeba doplnit také zevnitř zdravým pitným režimem.

Zároveň je vhodné vyhýbat se činnostem, které kůži výrazně vysušují. Kromě nadměrného slunění a přesoleného jídla je to především kouření a pití alkoholu.

Cigarety ničí kolagen a elastin, dva základní stavební prvky mladistvé pokožky. Kromě toho zužují drobné cévy v kůži, čímž se zhoršuje její prokrvení a okysličování.

Podobný vysušovací efekt má i pití alkoholu, zejména tvrdého. Alkohol zároveň odbourává důležité živiny, které kůže potřebuje pro své zdraví, jako jsou vitamíny A, B a E.

Pokožce neprospívá ani strava s vysokým obsahem rafinovaného cukru. Výsledkem nadměrného konzumu sladkostí bývá povadlá pokožka, vrásky a celulitida.

  1. Antioxidanty a prokrvení
    K udržení mladistvého vzhledu potřebuje pokožka dostatečný přísun antioxidantů. Důležitý je příjem vitamínů A, C, E a ze skupiny vitamínů B biotin.

Pokožce prospívá také konzumace některých super potravin s vysokým obsahem antioxidantů, pití zeleného a bílého čaje.

K vlivům, které zpomalují procesy stárnutí kůže, patří také pravidelný pohyb včetně obličejové gymnastiky, dostatek spánku a vyhýbání se stresu.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články